2 Nisan 2021

Çeşnigir Kanyonunda Doğalgaz Bulundu

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’in Kırıkkale’mize kazandırdığı Çeşnigir Kanyonu projesi kapsamında yapılan kazılar sonucunda, 53 milyar metreküp doğalgaz rezervi tespit edildi.

53 Milyar Metreküp Doğal Gaz Bulundu

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Çeşnigir Kanyonunda ekipler tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında büyük bir parlama meydana geldi. Aleve dönüşen parlamanın nedenini bulmaya çalışan ekipler, doğalgaz borusuna zarar verdiklerini düşünerek itfaiye ve Kırgaz’a haber verdi.

İncelemede, çalışma bölgesinde herhangi bir doğalgaz hattı bulunmadığı belirlendi. Çalışmayı genişleten ekipler, bölgede büyük bir doğalgaz rezervi olduğunu tespit etti.

BOTAŞ’a haber verilmesi üzerine aralarında yabancı uzmanların da bulunduğu bir heyet kazı bölgesine gelerek inceleme yaptı.

ÜÇ İLİN 15 YILLIK ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAR

Heyette yer alan Japon bilim adamı Prof. Dr. Tasuku Honjo da doğalgaz rezervinin 400 metre derinlikte olduğunu belirterek, ”Burada düşündüğümüz rezerv miktarının 53 milyar metreküp civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Buradan çıkarılacak doğalgaz ile Ankara Kırşehir ve Kırıkkale’nin, enerji ihtiyacını kendisi karşılayacaktır. Bu rezerv, bu üç ilimizin 15 yıllık ihtiyacına yetecek kapasitededir” dedi.

Yetkililer, doğalgaz rezervi nedeniyle bölgede kuyular açılabileceğini, bu nedenle meydanda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulabileceğini belirttiler.

 

 

 

 

 

 

 

HABER71 AİLESİNİN GELENEKSEL 1 NİSAN ŞAKASI OKUYUCULARIMIZIN AFFINA SIĞINIRIZ